Jak negocjować wynagrodzenie podczas rozmowy o pracę?

Trudne pytania

Pytanie o oczekiwania finansowe to standard w czasie każdej rekrutacji. Dla niektórych to  niewygodna kwestia, która potrafi wprawić w zakłopotanie. Aby otrzymać satysfakcjonujące warunki, należy się do takiej rozmowy odpowiednio przygotować. Podstawowa pensja zawsze jest bazą do późniejszych konsultacji w sprawie podwyżki.

W jaki sposób rozmawiać zatem o pieniądzach?

  • Punktem wyjścia musi być rozeznanie na rynku pracy w Częstochowie. Aby nie popaść w skrajność, kandydaci powinni sprawdzić, jak wyglądają średnie płace na wybranym stanowisku. Do tego pod uwagę trzeba brać wielkość firmy, w której chcemy pracować. Nie jest to zasada, ale zwykle przedsiębiorstwa z zagranicznym kapitałem płacą lepiej, a to też trzeba uwzględnić.
  • Zanim podamy nasze oczekiwania finansowe, dopytajmy o warunki pracy. Dobrze wiedzieć, w jaki sposób są nagradzane delegacje, nadgodziny, a także jak nalicza się system premiowy. Jasne zasady to podstawa.
  • Jeżeli chcesz wynegocjować atrakcyjne wynagrodzenie, to musisz udowodnić pracodawcy, że zatrudnienie Ciebie, przyniesie mu wiele korzyści. Świadomość swoich mocnych stron jest bardzo ważna.

Nie tylko pieniądze się liczą

Negocjując warunki zatrudnienia, nie ograniczaj się do sfery czysto finansowej. Być może pracodawca okaże się skłonny do tego, aby opłacić obiady, pokryć koszty dojazdu do pracy lub miejsca parkingowego. Oczywiście warto spytać również o prywatne ubezpieczenie medyczne i inne benefity.

Zanim wybierzemy się na rozmowę o pracę w Częstochowie, zastanówmy się, jaka forma zatrudnienia jest dla nas najkorzystniejsza. To indywidualna kwestia, która zależy m.in. od tego, czy mamy status studenta, a także czy jesteśmy gotowi, by założyć własną działalność.