Informacje o Częstochowie

Pielgrzymki na Jasną Górę – to pierwsze skojarzenie, które większości osób nasuwa się na myśl o Częstochowie. Nic dziwnego, w końcu jest głównym ośrodkiem kultu maryjnego i pielgrzymowania w Polsce. To na wzgórzu Jasnej Góry właśnie znajduje się sanktuarium, będące zespołem klasztornym zakonu paulinów. Każdego roku miliony pielgrzymów z kraju i całego świata odwiedzają to wyjątkowe miejsce, żeby podziwiać cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Informacje ogólne

Częstochowa jest średniej wielkości miastem europejskim na prawach powiatu, leżącym w województwie śląskim, nad rzeką Wartą. Miasto jest siedzibą władz samorządu powiatu częstochowskiego oraz miejscem działania instytucji administracji rządowej. Powierzchnia wynosi 160 km², licząc w 2016 roku 228 179 mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia: 1429 na 1 km². Częstochowa zajmuje 13 miejsce w kraju – jeśli chodzi o liczbę ludności i powierzchnię.

Sytuacja gospodarcza

Miasto jest najsilniejszym ośrodkiem gospodarczym, administracyjnych i kulturalnym w subregionie woj. śląskiego. Jest również głównym miastem aglomeracji częstochowskiej. Stopa bezrobocia według danych z września 2017 roku kształtuje się na poziomie 5%.

Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie jest reprezentantem prężnie działających blisko 26 000 przedsiębiorstw. Tereny inwestycyjne miasta przynależą do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, której grunty obejmują aż 2614,154 ha powierzchni.

Częstochowa już od 60-ciu lat jest zagłębiem producentów wózków dziecięcych. Popularność oraz doskonała jakość wyrobów, przyciągają klientów z całej Europy.

Ukształtowanie terenu

Tereny miejskie przeważnie występują na wysokości ok. 260 m n.p.m. W niektórych jednak miejscach występują wzniesienia nawet do 300 m n.p.m.

W Częstochowie występują liczne parki i skwery o łącznej powierzchni 155 ha. Terenów zielonych jest jednak znacznie więcej, bowiem lasy w regionie dają łączną powierzchnię 648,8 ha.

Ciekawostka

Według etymologii ludowej nazwa miasta pochodzi od “częstego chowania się” miasta pośród rozległych wzgórz. Jednak Słownik geograficzny Królestwa Polskiego posiada inne wyjaśnienie. Twierdzi bowiem, że nazwa pochodzi od założyciela “Częstocha” – imienia, które przewija się w gnieźnieńskiej bulli protekcyjnej papieża Innocentego II z 1136 roku – stanowiącej niezwykle cenny zabytek polskiej historiografii.