Co musisz wiedzieć, kiedy wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną? (2 informacje)

Dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Świetnie! To znaczy, że Twoja aplikacja przypadła do gustu potencjalnemu pracodawcy. Teraz pozostaje Ci jedynie obronić swój pozytywny wizerunek, który udało Ci się zbudować.

Żeby tego dokonać, musisz dobrze wypaść na spotkaniu w sprawie pracy. Zadbaj zatem o porządne przygotowanie do spotkania.

Dobra informacja jest taka, że to od Ciebie w ogromnym stopniu zależy, jak wypadniesz na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli się postarasz – zwiększysz swoją szansę na zatrudnienie.

Jest pewien zakres wiedzy, która z pewnością Ci się przyda podczas rozmowy z rekruterem.

1. Na czym polega praca?

Czym będziesz zajmował się na stanowisku? Jakie wymagania stawiane są wobec kandydatów? Co jest dla pracodawcy szczególnie ważne?

Jest to podstawowa wiedza, którą musisz posiadać, kiedy ubiegasz się o pracę. To wokół oczekiwań pracodawcy względem pracownika kręci się cały proces rekrutacyjny.

Skoro zostałeś zaproszony na kolejny etap rekrutacji, jakim jest rozmowa kwalifikacyjna, to znaczy, że CV spełniało oczekiwania.

Pytania, które padają na spotkaniu w sprawie pracy, w ogromnym stopniu dotyczą zadań, którymi będziesz się zajmował, jeśli zostaniesz zatrudniony. Im lepiej poznasz specyfikę pracy, zakres odpowiedzialności oraz to, czego wymaga od Ciebie pracodawca, tym lepiej odpowiesz na zadane pytania.

2. Kim jest Twój potencjalny pracodawca?

Daj do zrozumienia rekruterowi, że wybór pracodawcy nie był przypadkowy. Koniecznie odwiedź stronę firmową oraz profile w mediach społecznościowych.

Jeśli zdobędziesz informacje na temat firmy, do której aplikowałeś, o wiele łatwiej będzie Ci się rozmawiało. Wiedza dotycząca wartości firmowych, misji oraz wizji, ukształtuje Twoje spojrzenie na organizację.

Spodziewaj się również klasycznych pytań:

“Co Pan wie o naszej firmie?”

czy też:

“Dlaczego chce Pan pracować w naszej firmie?”

Wiedza zdobyta na temat potencjalnego pracodawcy sprawi, że udzielenie odpowiedzi będzie dla Ciebie bułką z masłem. Udowodnisz również, że z pełną świadomością wybrałeś pracodawcę, u którego chcesz pracować.