Zdjęcie idealne do CV

Osoby, które piszą życiorys zawodowy, z pewnością zastanawiają się nad tym, czy użyte przez nich zdjęcie będzie pasowało do całości. Mimo że za granicą odchodzi się już od dokumentów aplikacyjnych z fotografiami, to jednak w Polsce większość pracodawców uznaje je za pewien standard. Osoby, które mają trudności z przygotowaniem życiorysu zawodowego, mogą śmiało korzystać z kreatorów.

Jak zatem powinno wyglądać zdjęcie idealne do CV? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ale warto zasugerować się poniższymi wskazówkami.

1. Fotografia powinna być adekwatna do stanowiska, o jakie się ubiegamy.

Kandydat na pracownika banku, urzędu czy kancelarii prawnej powinien zamieścić oficjalne zdjęcie, najlepiej w formalnym stroju, takim jak np. garnitur czy garsonka. Jeśli w danej pracy w Częstochowie będzie trzeba wkładać elegancki strój, to w CV też lepiej mieć formalne zdjęcie. W takich przypadkach dobrze jest unikać jaskrawych kolorów, a stawiać raczej na stonowane barwy takie jak szarości czy ewentualnie błękity. U kobiet nie jest wskazany ostry makijaż ani fikuśna biżuteria.

Osoby, które starają się o etat np. w agencji reklamowej czy w sklepie odzieżowym mogą postawić na bardziej swobodny styl. Zwłaszcza jeśli chcą pracować na stanowisku wymagającym kreatywności.
Istnieje jeszcze jedna szkoła dotycząca zdjęć do CV. Niektórzy są zdania, że warto zamieszczać fotografie związane z pracą. Idąc tym tokiem myślenia, np. kucharz zamieści zdjęcie w czapce kucharskiej.

2. Zdjęcie musi być doskonałej jakości.

Zdjęcie powinno być bardzo dobrej jakości. Ważne jest to, aby wyraźnie było widać naszą twarz. Oczywiście trzeba je zamieścić w odpowiednim miejscu w CV (najlepiej w prawym górnym rogu), tak żeby nie zajmowało za wiele miejsca.

3. Czego absolutnie nie robić?

Jeśli chodzi o fotografie do CV, to raczej nie ma się co spodziewać, że telefony z ofertami pracy w Częstochowie będą się urywać, jeśli prześlesz zdjęcie typu selfie. W dokumentach aplikacyjnych nie akceptuje się też raczej zdjęć całej sylwetki, czy też fotografii, na których jesteśmy z innymi ludźmi albo ze zwierzętami.