Jak napisać pierwsze CV?

Stawianie pierwszych kroków na rynku pracy nie jest wcale łatwe. Do poszukiwania pracy trzeba się naprawdę profesjonalnie przygotować, czyli wzorowo napisać CV, zapoznać się z metodami walki ze stresem podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy technikami autoprezentacji. Tylko co zrobić w sytuacji, gdy kandydat nie posiada żadnego doświadczenia zawodowego? Jakimi informacjami ma uzupełnić swój życiorys?

Życiorys zawodowy jest formą reklamy, a nie przymusowym formularzem, który trzeba wypełnić. Duże znaczenie ma zarówno treść życiorysu, jak i pomysł na jego atrakcyjne przedstawienie. Rekruterzy podczas wstępnej selekcji zwracają uwagę na obie kwestie. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak sporządzić dokumenty aplikacyjne, by nie świeciły pustkami.

Jak napisać CV do pierwszej pracy?

Dobrze napisane CV jest furtką do rozpoczęcia kariery zawodowej. Przystępując rzetelnie do napisania życiorysu, na początku należy skupić się na sprecyzowaniu celu zawodowego. W ten sposób kandydat otwiera się przed pracodawcą i krótko prezentuje siebie: kim jest, jakie ma umiejętności i zalety dobrego pracownika. Może też tu śmiało wspomnieć o ścieżce zawodowej, którą chce podążać. Ta konkretna i precyzyjna notatka skutecznie zatuszuje jego dotychczasowy brak aktywności na rynku pracy.

W następnej kolejności wymienia się dane osobowe (imię, nazwisko, adres, telefon, adres poczty elektronicznej) i dyplomy świadczące o uzyskaniu wyższego wykształcenia lub kwalifikacji zawodowych.

Kolejną pozycją jest doświadczenie zawodowe. Jego brak nie jest żadnym problemem w ubieganiu się o pierwszą pracę. W tym miejscu warto pochwalić się ukończonymi praktykami, stażami, kursami odbytymi wolontariatami czy pracami dorywczymi. Tutaj można także śmiało opisać nietypowe osiągnięcia, wyjątkowe umiejętności (np. językowe) czy rozległe zainteresowania. Wszystkie te informacje mogą okazać się niezwykle cenne dla potencjalnego pracodawcy.

Pamiętajmy, że kompetencje trzeba popierać licznymi przykładami: zamiast „znajomość języków obcych” można napisać „znajomość języka angielskiego potwierdzona międzynarodowym certyfikatem”.

Wzór CV bez doświadczenia

Pierwsze CV powinno zajmować jedną stronę maszynopisu. Aby uzyskać wrażenie schludnego i czytelnego dokumentu należy zadbać o:

  • odpowiednią strukturę dokumentu,
  • ujednolicenie czcionki,
  • wyjustowanie tekstu,
  • zachowanie równych akapitów i odstępów między sekcjami,
  • szatę graficzną.

W sieci można znaleźć wiele przykładowych szablonów życiorysu bez doświadczenia m.in. dla uczniów czy studentów. Za pomocą prostych i intuicyjnych kreatorów w Internecie można stworzyć CV wzbogacone oryginalną oprawą wizualną. Dzięki temu dokumenty aplikacyjne staną się unikatowe i na pewno szybciej zwrócą uwagę pracodawców.