Zapotrzebowanie na zawody w 2019 roku

Barometr zawodów to opracowanie, które wskazuje na zawody nadwyżkowe, zrównoważone oraz deficytowe. Bez wątpienia tego rodzaju zestawienia przydają się bezrobotnym oraz pracownikom, którzy noszą się z zamiarem podniesienia lub zmiany kwalifikacji. Już teraz można zapoznać się z prognozami dla częstochowskiego rynku pracy na 2019 rok.

W jakich zawodach będzie najciężej o pracownika? Szacunki ekspertów wskazują na cieśli i stolarzy budowlanych, pracowników drogowych, lekarzy, pielęgniarki i położne, a także na kierowców samochodów ciężarowych. Skrajny deficyt odnotowano również wśród krawców i kucharzy.

Gdzie występują największe braki kadrowe?

Największe braki kadrowe widać w branży budowlanej, transportowej, a także w usługach, w oświacie oraz w gastronomii. Na brak ofert pracy w Częstochowie nie mogą narzekać pracownicy sektora budowlanego, tacy jak m.in. brukarze, betoniarze, dekarze, elektromonterzy czy specjaliści do spraw robót wykończeniowych. Praca czeka także na inżynierów budownictwa i kierowników budowy.

Wiele ogłoszeń rekrutacyjnych jest skierowanych do kierowców autobusów, magazynierów, spedytorów, listonoszy i kurierów. Pracy nie brakuje w przetwórstwie spożywczym, a braki kadrowe zanotowano wśród piekarzy, cukierników i przetwórców ryb. Ponadto na rynku pracy bez trudu odnajdą się fachowcy, tacy jak ślusarze, tapicerzy, obuwnicy, stolarze, operatorzy obrabiarek skrawających oraz fryzjerzy i kosmetyczki. Braki dotyczą też handlowców, sprzedawców i kasjerów, agentów ubezpieczeniowych, jak również nauczycieli przedszkolnych oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Lista zawodów deficytowych jest aktualnie bardzo długa. Pracownicy fizyczni i rzemieślnicy nie mogą narzekać na brak ofert pracy w Częstochowie. Prognoza na 2019 rok obejmuje też takie profesje, jak administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych oraz graficy komputerowi. Poza IT wiele ogłoszeń rekrutacyjnych jest związanych z finansami. Pracodawcy szukają samodzielnych księgowych oraz specjalistów do spraw rachunkowości.

Kto nie może znaleźć pracy?

Z kolei do zawodów nadwyżkowych zaliczono ekonomistów, filozofów, historyków i kulturoznawców. Sytuacja jest mało optymistyczna również dla absolwentów inżynierii środowiska, nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących oraz specjalistów do spraw administracji publicznej.