Praca zdalna – wady i zalety z punktu widzenia pracodawcy

W ciągu ostatnich lat wzrosła liczba pracowników, którzy swoje obowiązki wykonują zdalnie. Taka forma pracy zyskuje coraz więcej zwolenników również w Częstochowie. Przedsiębiorcy, którzy rozważają tę postać zatrudnienia, muszą wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw.

Plusy pracy zdalnej dla pracodawcy:

  • Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają w ten sposób pracowników, oszczędzają na utrzymaniu biura.
  • Pracodawca może szukać pracowników nie tylko w mieście, w którym znajduje się siedziba jego firmy. Praca zdalna daje możliwość współpracy ze specjalistami z całego kraju i z zagranicy.
  • Wydajność pracowników pracujących zdalnie bywa dużo większa niż w przypadku pracowników, wykonujących swoje obowiązki w trybie stacjonarnym. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku pracy zdalnej wypłata bywa uzależniona od efektów pracy.
  • Wzrasta zadowolenie pracowników. Elastyczny czas pracy to kryterium bardzo istotne z punktu widzenia studentów oraz młodych rodziców. Niektórzy przeglądają oferty pracy zdalnej w Częstochowie, bo chcą zaoszczędzić pieniądze i czas na dojazdy. Warto mieć na uwadze również fakt, że takie rozwiązanie daje szanse na aktywizację osób niepełnosprawnych.

Jakie są największe minusy pracy z domu? Oto one:

  • Przełożony ma mniejszą kontrolę nad pracownikiem. Trudniej zarządza się zespołem na odległość, zwłaszcza w przypadku, gdy mówimy o pojawieniu się kryzysowej sytuacji, którą należy jak najszybciej wyjaśnić.
  • Zdarza się, że w przypadku telepracy, utrudniony jest kontakt na linii pracownik-klient.

W jakich branżach jest najwięcej ofert pracy zdalnej? Bez wątpienia będzie to sektor IT, a także marketing internetowy. E-praca staje się codziennością dla programistów, webmasterów, grafików,  specjalistów SEO, redaktorów, copywriterów, a także tłumaczy i księgowych. Tego typu rozwiązanie jest praktykowane również w przypadku korepetytorów, ankieterów, wirtualnych asystentek, fotografów i montażystów video oraz przedstawicieli handlowych. Lista zawodów, w których można pracować zdalnie, wciąż się wydłuża.