Nie tylko zabytki sakralne…

Kościoły

Częstochowa jest znana w całym kraju jako miejsce kultu maryjnego i cel licznych pielgrzymek. Najbardziej znane zabytki sakralne miasta to klasztor na Jasnej Górze, kościół św. Jakuba, neogotycka archikatedra świętej Rodziny, kościół św. Zygmunta, sanktuarium św. Józefa, a także Cerkiew Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej i pałac biskupi. Miejscem godnym uwagi pozostaje także cmentarz żydowski.

Szlaki turystyczne

Częstochowa to miejsce, które sprzyja nie tylko refleksji i modlitwom, ale także rekreacji i zabawie. Turystów przyciąga między innymi:

  • Szlak Orlich Gniazd

Obejmuje zamki i warownie wybudowane na skałach. W związku z tym osoby, które lubią aktywnie spędzać czas, powinny poznać Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd.

  • Szlak Jury Wieluńskiej

Łączy Częstochowę z Wieluniem, prowadząc przez Załęczański Park Krajobrazowy. Na trasie można zobaczyć m.in. mury obronne, baszty i zamek.

  • Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

Nawiązuje do tradycji industrialnych województwa śląskiego. Składają się na niego obiekty przypominające historię hutnictwa, energetyki, górnictwa oraz kolejnictwa.

  • Szlak Walk 7 Dywizji Piechoty

Trasa na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej to pamiątka po wydarzeniach kampanii wrześniowej 1939 roku. 

Galerie i muzea

Obiekty, które są chętnie odwiedzane przez turystów i mieszkańców to przede wszystkim:

  • Muzeum Częstochowskie

W jego skład wchodzą takie obiekty wystawiennicze, jak m.in. Galeria Dobrej Sztuki, Rezerwat Archeologiczny Kultury Łużyckiej, a także Muzeum Górnictwa Rud Żelaza.

  • Miejska Galeria Sztuki

Prezentuje dzieła z obszaru grafiki, rzeźby, fotografii i malarstwa. Instytucja zasłynęła z pewnością za sprawą wystawy Zdzisława Beksińskiego.

  • Muzeum Produkcji Zapałek

Należy do największych atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Ekspozycje znajdują się na terenie niedziałającego już zakładu produkcyjnego.

  • Muzeum Historii Kolei

Jego zbiory obejmują zabytkowe parowozy, mapy, fotografie, mundury itp. pamiątki.

Nie są to wszystkie instytucje związane z kulturą, sztuką czy historią, jakie działają w mieście. Godnym uwagi jest fakt, że na terenie Częstochowy znajdują się również prywatne galerie sztuki, kina, filharmonia oraz teatry.