Jak skutecznie motywować pracowników?

Motywacja negatywna poprzez krytykę, krzyk i wywoływanie stresu u podwładnych raczej odchodzi już do lamusa. Relacje między szefem a pracownikami są coraz bardziej swobodne.

Motywacja finansowa

Dla większości zatrudnionych to właśnie pieniądze stanowią najważniejsze kryterium przy wyborze miejsca pracy. Wysoka premia z pewnością jest w stanie dodać skrzydeł pracownikom, ale eksperci podkreślają, że skromne uznanie finansowe nie zawsze zwiększa produktywność pracownika. Jeśli otrzymuje on niezbyt wysoką podwyżkę (i to dopiero po wielu latach pracy), to może nadal czuć się niedoceniany.

Jeżeli jako prawodawca chcesz, aby członkowie Twojego zespołu byli usatysfakcjonowani finansowo, to musisz znać średnie stawki, a także wiedzieć, jakie warunki oferuje konkurencja. Ponadto pamiętaj, że podwyżka rzędu 15-20% wynagrodzenia, to już spora kwota.

Motywacja pozapłacowa

Warunki socjalne mogą okazać się decydujące przy zatrzymaniu dobrego pracownika w firmie. Jednak tylko pod warunkiem, że trafiają w jego potrzeby. Młody człowiek może ucieszyć się z darmowych biletów do kina czy teatru. Osoba w średnim wieku bardziej doceni prywatną opiekę medyczną dla całej rodziny lub wczasy pod gruszą. Do popularnych benefitów zaliczają się karnety sportowe oraz ubezpieczenie na życie. Poza tym zaoszczędzić można również, gdy pracodawca pokrywa koszty dojazdów do pracy lub dofinansowuje posiłki.

Ważnym elementem motywacji pozapłacowej pozostają szkolenia i kursy. Dobry szef, któremu zależy na pracownikach, jest w stanie wynegocjować nawet pokrycie kosztów studiów niestacjonarnych. Dokształcanie się, szczególnie poprzez udział w profesjonalnych szkoleniach, dedykowanych konkretnej branży, to nie tylko nauka, ale też sposób na zdobywanie kontaktów zawodowych.

Szefowie powinni pamiętać o tym, że w wielu branżach panuje już rynek pracownika, a poza wynagrodzeniem kluczowe znaczenie mają dzisiaj możliwości rozwoju. Osoby, które szukają pracy w Częstochowie i są przedstawicielami zawodów deficytowych, najprawdopodobniej będą zwracać dużą uwagę na tego typu kwestie.

Ponadto wpływ na poziom motywacji pracowników ma również postawa kierownika. Podwładni cenią sobie indywidualne podejście. Każdy chce odczuwać, że jego starania i postępy są zauważane. To więc logiczne, że nagrody i pochwały w niektórych przypadkach są najlepszym sposobem na zwiększenie efektywności. Liczy się też poprawna komunikacja.