4 popularne mity związane z pisaniem CV
Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych przysparza zmartwień kandydatom do pracy w Częstochowie, ponieważ wokół pisania CV czy listów motywacyjnych narosło wiele mitów. Jeśli chcesz uzyskać zadowalający efekt, sporządzając własne dokumenty, to po pierwsze musisz zaakceptować fakt, że nie ma uniwersalnych rozwiązań, a po drugie być świadomym tego, że rekruterzy miewają różne podejście. Jakie są najczęściej powtarzane mity związane z pisaniem CV?
Mit numer 1
Zdjęcie w CV jest obowiązkowe
Fakt, że większość pracodawców oczekuje załączenia fotografii w CV, nie oznacza wcale, że jest ona niezbędna. Jeśli w ogłoszeniu o pracę nie ma mowy o zdjęciu, a my akurat nie posiadamy profesjonalnej, portretowej fotki, to lepiej w ogóle zrezygnować z niej. Fotografia nie musi wyglądać wcale jak od legitymacji czy dowodu. Wiele zależy od tego, w jakiej branży szukamy pracy w Częstochowie. Z pewnością fotogeniczna osoba ma szanse, by zrobić dobre pierwsze wrażenie.
Mit numer 2
CV nie może być dłuższe niż 1 strona
Najważniejsza jest treść. Nie ma sensu powielać informacji, ale jeśli ktoś ma bardzo bogate doświadczenie zawodowe, to oczywiście warto je opisać, ale pod warunkiem, że ma związek z daną ofertą pracy. W takich dokumentach liczy się czytelność i zwięzłość.
Mit numer 3
CV musi być oryginalne
Nie zawsze kreatywność popłaca. Kandydaci na stanowiska w bankowości, szkolnictwie czy finansach powinni raczej zastosować formalne metody. Tutaj klasyczny dokument świetnie się sprawdza. Z kolei życiorys w formie video czy plakatu może zostać doceniony przez prawodawcę z branży reklamowej lub filmowej.
Mit numer 4
Warto podkoloryzować CV
Jeżeli naprawdę zależy Ci na dobrej pracy, to lepiej odpuść sobie „drobne kłamstewka”. Dociekliwy rekruter potrafi zweryfikować praktycznie wszystkie informacje zawarte w CV. Zwykle kandydaci oszukują w zakresie znajomości jezyków obcych, a to można łatwo sprawdzić. Kandydat przyłapany na kłamstwie automatycznie traci szanse na pracę w danej firmie.