9 elementów oferty pracy – przydatne wskazówki dla pracodawców

Ogłoszenie o pracę jest najczęściej stosowanym narzędziem, dzięki któremu pracodawcy mogą dotrzeć do potencjalnych pracowników. Jedna oferta pracy może trafić do setek, a nawet tysięcy kandydatów zainteresowanych zatrudnieniem. Szeroki zasięg oraz nieograniczone ilości CV od kandydatów, to wystarczające argumenty dla rekruterów.

Jak zbudować ogłoszenie o pracę, które będzie czytelne dla kandydatów?

Na portalach z ogłoszeniami można spotkać wiele formatów oraz wzorów ofert pracy. Różnią się m.in. kolorystyką i układem treści. Niektóre z nich zachwycają oryginalnością, inne sprawiają wrażenie chaosu. W większości przypadków jednak stosowany jest pewien schemat, który w logiczny sposób prezentuje informacje.

Zatem po kolei…

1. Informacje o pracodawcy – czyli krótki opis firmy. W tym miejscu osoby szukające pracy przeczytać mogą, czym zajmuje się firma, w jakiej branży działa, czy też, na których rynkach działa.

2. Tytuł ogłoszenia – czyli nazwa stanowiska, na które pracodawca szuka pracownika. W zależności od branży, w której zatrudniona osoba ma pracować, występują w tym miejscu stanowiska takie jak: Asystentka, Specjalista ds. Obsługi Klienta, Doradca Handlowy, Magazynier, Kierowca, Programista, Inżynier, Serwisant, Murarz itd.

3. Miejsce pracy – lokalizacja, w której ma być wykonywana praca.

4. Opis stanowiska – czyli zakres czynności i zadań, którymi ma się zajmować zatrudniony pracownik.

5. Oczekiwania wobec kandydatów – umiejętności kompetencje i doświadczenie zawodowe niezbędne do objęcia danego wakatu.

6. Co pracodawca oferuje – korzyści, jakie kandydat otrzyma, jeśli dostanie tę pracę. Wysoka pensja, możliwość pracy zdalnej, czy benefity pozapłacowe?

7. Sposób aplikowania – czyli informacja dotycząca sposobu, w jaki kandydaci ubiegający się o zatrudnienie w danej firmie, mogą wysłać swoje CV i listy motywacyjne.

8. Klauzula o ochronie danych osobowych – to element, który powinien znaleźć się na końcu każdej oferty pracy. Jeśli pracodawca otrzymuje dokumenty aplikacyjne od kandydatów, to znaczy, że przetwarza ich dane osobowe. Dlatego dołączenie stosownej klauzuli, jest obowiązkowe.

Przedstawiony układ ogłoszenia o pracę jest najczęściej stosowany na portalach pracy. Kandydaci przyzwyczajeni do takiej formy przedstawiania informacji, łatwo i szybko mogą znaleźć interesujące ich informacje. Dlatego pokusę oryginalnej formy przedstawienia treści, warto zastąpić klasyką, która się po prostu sprawdza.