Jakie są 3 najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

W sieci można znaleźć mnóstwo poradników, które zawierają zestawy pytań zadawanych przez rekruterów. Warto zastanowić się, w jaki sposób można udzielić odpowiedzi, żeby dobrze wypaść w oczach pracodawcy.

Istnieją pytania, które padają na praktycznie każdej rozmowie w sprawie pracy. Jakich pytań powinieneś się spodziewać?

Czy mógłby Pan / Pani powiedzieć parę słów o sobie?

Klasyczne pytanie, które bardzo często zadawane jest jako pierwsze. Rekrutujący chce sprawdzić, co jest dla Ciebie ważne. Zauważ, że w tym pytaniu nie ma słowa o kwestiach zawodowych. To od Ciebie zależy, w jakim stopniu udzielisz odpowiedzi związanej z Twoją aktywnością zawodową.

Oczywiście możesz wspomnieć w odpowiedzi o swoich pasjach, jednak pamiętaj, że rekrutującego najbardziej interesuje to, jakim jesteś kandydatem do pracy. W swojej odpowiedzi przedstaw zatem kim jesteś od strony zawodowej. Aczkolwiek parę słów na temat Twoich zainteresowań również będzie mile widziane.

Jakie są Twoje mocne i słabe strony?

Rekruter, który pyta Cię o Twoje mocne i słabe strony, chce dowiedzieć się, czy jesteś świadomy swoich atutów. Z drugiej zaś strony, chce dowiedzieć się, czy wiesz, nad jakimi rzeczami musisz popracować.

Jeśli wiesz, w czym jesteś dobry i wykorzystujesz swoje mocny strony w aspekcie zawodowym – dajesz sygnał pracodawcy, że potrafisz efektywnie pracować. Żeby udowodnić rekrutującemu, w czym jesteś dobry, podaj konkretne przykłady działań, w których mogłeś się wykazać.

Pamiętaj, że nie ma ludzi idealnych. Jeśli jednak masz świadomość tego, jakie są Twoje słabe strony, oraz podjąłeś działania, w celu ich zniwelowania, z pewnością zostanie to docenione przez rekrutera. Przedstaw wówczas rekrutującemu, w jaki sposób pracujesz nad swoimi słabymi stronami.

Czy mógłby Pan / Pani opisać swoją wymarzoną pracę?

Celem tego pytania, jest sprawdzenie, w jakim stopniu stanowisko, o które się ubiegasz, faktycznie odpowiada Twoim preferencjom. Zauważ, że rekrutujący nie zadał Ci pytania na zasadzie: “Dlaczego uważasz, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko?”. Zapytał w nieco podchwytliwy sposób, dlatego zastanów się, jak udzielić odpowiedzi.

Udowodnij, że oferta pracy, na którą wysłałeś dokumenty aplikacyjne, odpowiada Twoim oczekiwaniom. Uświadom rekrutera, że doskonale odnajdziesz się na danym stanowisku. Jeśli praca Twoich marzeń związana jest z kontaktem z klientami, raczej ciężko będzie Ci udowodnić rekrutującemu, że będziesz szczęśliwy, siedząc w biurze i tworząc raporty w Excelu. No, chyba że jest to tylko element zakresu zadań na stanowisku, o które się ubiegasz.