3 najczęściej popełniane błędy w CV

Szukasz pracy? Wysyłasz dziesiątki CV? Nadal nie otrzymujesz telefonów z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną? Być może robisz coś nie tak? Zastanów się, czy nie popełniasz jednego z poniższych błędów?

1. CV niedostosowane do oferty pracy.

Kiedy rekruter przegląda CV kandydata, szuka informacji dotyczących danego stanowiska pracy. Najlepiej, jeśli kandydat spełnia wymagania zamieszczone w ofercie pracy, na którą zaaplikował. To oczywiste, że właśnie takie osoby mają największą szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego tak ważne jest, aby każde CV dostosować do ogłoszenia o pracę.

Dobrym sposobem będzie odniesienie się do poszczególnych punktów oczekiwań pracodawcy. Nawet jeśli u poprzedniego pracodawcy zajmowałeś się wieloma różnymi działaniami i możesz pochwalić się niezwykle szerokim wachlarzem szkoleń i kursów – w swoim curriculum vitae zamieść jedynie te informacje, które mają znaczenie w przypadku stanowiska, o które się ubiegasz.

2. Nieuporządkowane informacje.

Zastanów się przez chwilę, w jaki sposób rekrutujący sprawdza dokumenty aplikacyjne, które wpływają na daną rekrutację? Jak radzi sobie w przypadku bardzo dużej liczby otrzymanych CV?

Podpowiem Ci – rekruter sprawdza CV według pewnego klucza. Zwyczajnie nie ma czasu na to, żeby czytać każdą aplikację od deski do deski. Jeśli chcesz, żeby szybko znalazł interesujące go informacje na Twój temat – umieść je na początku. Najważniejsze swoje atuty możesz również wyróżnić za pomocą pogrubienia.

Pamiętaj również, aby nie przekraczać 1 – 2 stron życiorysu zawodowego. Zbyt długa treść może zniechęcić rekrutującego. Tym bardziej, jeśli po dłuższej chwili nie będzie przekonany, że jesteś ciekawym kandydatem.

Wyjątkiem od powyższej zasady, są zawody wymagające dołączenia własnego portfolio, oraz stanowiska mocno specjalistyczne – np. wymagające dużej liczby certyfikatów, które ciężko zmieścić na dwóch stronach.

3. Podstawowe błędy.

Jeśli posiadasz genialne CV i jesteś świetnym kandydatem na konkretne stanowisko, ale wciąż nie dostajesz telefonów – sprawdź dokładnie swoje dokumenty aplikacyjne. Być może zapomniałeś podać numer telefonu albo choćby jedna cyfra jest błędna? A może nie dołączyłeś klauzuli o ochronie danych osobowych? W takich przypadkach rekrutujący najzwyczajniej nie będzie mógł się z Tobą skontaktować i zaprosić Cię na spotkanie w sprawie Twojej wymarzonej pracy.