4 porady jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną.

Otrzymujesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Wpadasz w euforię. Przeglądasz internet, poszukujesz informacji o pracodawcy, przygotowujesz się do rozmowy. Analizujesz swoje cechy charakteru i umiejętności. Myślisz, czym możesz się wyróżnić. Jak zwrócić uwagę rekrutera, żeby zostać zapamiętanym jako kandydat idealny.

Oprócz gruntownego przygotowania merytorycznego zadbaj o strój. Powiedzenie „Jak cię widzą, tak cię piszą” nie wzięło się z powietrza.

1. Przygotowanie

Przede wszystkim o strój zadbaj odpowiednio wcześniej. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, żeby uniknąć nerwowych sytuacji. Jeśli sięgniesz do szafy tuż przed wyjściem na rozmowę, może okazać się, że twój strój ma plamę, dziurę lub zupełnie nie nadaje się na tę okazję.

Pamiętaj, że musisz wyglądać czysto, schludnie i profesjonalnie. Żadne zagniecenia, plamki czy dziurki, lub dziurawe dżinsy z rozciągniętym swetrem nie wchodzą w grę. Reprezentujesz nie tylko kandydata do pracy, ale przede wszystkim siebie. Badania wykazują, że rekruter ocenia Cię już w pierwszych 10 sekundach.

2. Stroje

Wybieraj stroje eleganckie o biznesowym charakterze w stonowanych kolorach. Pamiętaj także o butach. „Nie” dla sandałów, czy obuwia sportowego. But musi być elegancki i zakrywać stopę.

U Pań można pokusić się ewentualnie o odkrytą piętę w eleganckim obuwiu na niezbyt wysokim obcasie. Panie koniecznie muszą pamiętać także, że długość spódnicy lub sukienki powinna być odpowiednia. Niedopuszczalne wręcz jest przyjście na rozmowę w kusej spódniczce, czy dużym dekolcie eksponującym biust.

3. Twarz

Mężczyźni muszą pamiętać, aby zadbać o swój zarost. Jeśli nosisz brodę lub wąsy udaj się do specjalisty, który nada im odpowiedni kształt, tak, żebyś wyglądał profesjonalnie. Jeśli nie, użyj dobrej maszynki do golenia. Pamiętaj także o dłoniach. Muszą być czyste, a paznokcie równo przycięte.

Panie nie mogą przesadzać z makijażem. Delikatne podkreślenie urody jak najbardziej wchodzi w grę. Niedopuszczalny jest natomiast mocny, wieczorowy makijaż, czy duża ilość nieodpowiednich do spotkania ozdób. Włosy, jeśli są bardzo długie najlepiej spiąć, krótkie natomiast ułożyć w nienachalną prostą fryzurę.

4. Kolory

Warto wybierać stonowane kolory w odcieniach pastelowych. Na rozmowę dobrze sprawdzają się kolory: niebieski, szary, granatowy lub czarny. Brązy i jaskrawe odcienie zostaw sobie na później.