Przygotuj checklistę przed rozmową kwalifikacyjną

Rozmowa kwalifikacyjna to ważne wydarzenie. Od jej przebiegu zależeć będzie twoja dalsza kariera zawodowa. Warto poświęcić zatem trochę czasu, aby przygotować się do niej jak najlepiej pod wieloma względami. Dobrym sposobem, aby nie zapomnieć o czymś istotnym, jest przygotowanie checklisty. Spisz wszystkie ważne elementy, które musisz wiedzieć i przygotować. Odhaczaj je po kolei. Będziesz mieć 100% pewności, że jesteś osobą perfekcyjnie przygotowaną do rozmowy.

Zadbaj o CV

Co prawda, dokumenty aplikacyjne zostały już wysłane i uzyskały odpowiedni efekt, skoro idziesz na rozmowę. Jednak dobrze przygotowany kandydat ma ze sobą zawsze kopię CV i to nie jedną. Nigdy nie możesz mieć pewności, że na spotkanie nie dołączą inne osoby, które zechcą cię także poznać.

Referencje nie tylko na papierze

Jeśli posiadasz referencje od poprzednich pracodawców, koniecznie weź je ze sobą. Możesz wykonać kopię, gdyby rekruter chciał je zatrzymać i przejrzeć w spokoju. Pamiętaj także, że czasami ich treść jest sprawdzana telefonicznie. Dobrze jest więc rozstawać się w przyjaznej atmosferze. Wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe, więc jeśli było jakieś napięcie, warto o tym wspomnieć, ale nie narzekać!

Gruntowny research to podstawa

Nie ma nic gorszego niż niezorientowany kandydat. Po co przychodzisz do na rozmowę? Na jakie stanowisko aplikujesz? Czym zajmuje się firma? To są absolutne podstawy i musisz to wiedzieć. Poza tym, po co się stresować. Jeśli dobrze się przygotujesz, żadne pytania o kwestie firmowe cię nie zaskoczą.

Z kim się spotykasz?

Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o osobie, z którą będziesz rozmawiać. Przede wszystkim nie zapomnij, z kim się spotykasz i jaki jest cel. Jeśli uda ci się poszperać w sieci i wyłuskać cenne informacje na temat osoby lub osób, z którymi rozmawiasz, może to być dodatkowym atutem. Dzięki temu możesz zagaić o zainteresowaniach, które być może pokrywają się z twoimi.

Zadawaj pytania

Podczas rozmowy, w dobrym guście jest zadawać pytania. Niech to nie będzie tylko monolog rekruterski, ale także twoja własna inicjatywa. Zadawaj pytania i nie bój się ich. Ważne, aby nie zadawać pytań, na które można znaleźć odpowiedzi w sieci lub odpowiedzi na nie już padły.

Notatnik ważna rzecz

Tak samo, jak powinno nosić się ze sobą chusteczki, tak samo warto mieć ze sobą długopis i notes. Nigdy nie wiesz, czy nie trzeba będzie zapisać coś istotnego. Nie zawsze w dobrym guście jest wyciągać telefon i uruchamiać elektroniczny notatnik. Notes i długopis to zestaw ponadczasowy.

Nie spóźnij się

Jeśli spóźnisz się na rozmowę kwalifikacyjną, twoje szanse maleją. Sprawdź ile czasu zajmie ci dojazd środkami komunikacji lub samochodem. Dodaj sobie czas, który ewentualnie może być potrzebny „na korki” lub nieprzewidziane zdarzenie na drodze. Lepiej być wcześnie i poczekać na swoją rozmowę, niż spóźnić się. Dobre wrażenie zrobisz tylko raz.

Ubiór

Dobre wrażenie zrobić można tylko jeden raz swoim wyczuciem czasu i punktualnością. To samo dotyczy ubioru na rozmowę. Musi być profesjonalny, schludny i czysty. Nie może być zbyt ekstrawagancki ani odsłaniać zbyt wiele. Swoim strojem prezentujesz nie tylko swoją osobę, ale także szacunek do rozmówcy.

Pewność siebie

Epatuj pewnością siebie. Odpowiadaj pełnymi zdaniami. Uśmiechaj się i zdecydowanie podawaj dłoń. To pozwoli zniwelować stres oraz nawiązać kontakt z rekruterem, bądź pracodawcą.