6 zasad, które pomogą uniknąć stresu na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to dla wielu osób wydarzenie stresujące tak samo, jak ważny egzamin. Wiadomo, że stres może działać na naszą korzyść (motywując nas) lub odebrać szansę na dobrą pracę w Częstochowie. Najważniejsze jest to, aby umieć panować nad emocjami i jak najlepiej się zaprezentować.

Jak uchronić się przed paniką w czasie rekrutacji?

1. Po pierwsze, do rozmowy o pracę należy się dobrze przygotować. Kandydat powinien zanotować godzinę, datę i miejsce spotkania z rekruterem. Oczywiście powinniśmy sprawdzić nie tylko, jaki jest profil działalności firmy, ale też kto będzie prowadził rekrutację. Poprzez przygotowanie się do rozmowy, można rozumieć też umiejętność przekazania informacji na temat swoich osiągnięć zawodowych.

2. Postaraj się, aby rekruter nie mógł Cię niczym zaskoczyć. Warto przemyśleć takie kwestie jak wysokość wynagrodzenia. Musimy do tego znać „widełki” na danym stanowisku. Dobrze też, jeśli przygotujemy sobie w domu odpowiedzi na standardowe, często pojawiające się pytania (np. o mocne i słabe strony).

3. Może to zabrzmi banalnie, ale wielu kandydatów niepotrzebnie się stresuje, ponieważ na ostatnią chwilę sprawdzają dojazd. Aby uniknąć paniki, lepiej zawczasu wybadaj, gdzie znajduje się najbliższy przystanek autobusowy czy parking.

4. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, żeby zabrać ze sobą CV oraz portfolio. Przed rozmową o pracę w Częstochowie, przyda się sporządzenie listy pytań do rekrutera. Nie krępujmy się pytać, gdyż lepiej już na wczesnym etapie wyjaśniać niejasności. Zagadnienia, które interesują kandydatów, dotyczą m.in. szczegółowego zakresu obowiązków, możliwości korzystania z pakietu socjalnego czy opcji pozwolenia na pracę zdalną.

5. Zadbaj o pozytywne nastawienie- w końcu bez tego na pewno nie uda Ci się dostać dobrej pracy. Komunikatywność i uśmiech na pewno pomogą rozluźnić atmosferę. Poczucie humoru też jest mile widziane, ale nie przesadzaj, jeśli chcesz wypaść naturalnie.

6. Dystans- dobry pracownik jest świadomy swoich umiejętności i nie zwątpi w nie, nawet jeśli okaże się, że danej rekrutacji nie przeszedł pomyślnie, bo znaleźli się mocni rywale. Z każdej porażki warto wyciągać naukę na przyszłość. Zresztą, nie zawsze warto, przyjmować pierwszą propozycję współpracy…