Rynek nieruchomości w Częstochowie

Charakterystyka

Na częstochowskim rynku nieruchomości możemy zauważyć dynamiczne zmiany. W ostatnim czasie ceny mieszkań na rynku wtórnym poszybowały w górę. Z kolei w odniesieniu do nieruchomości z rynku pierwotnego, nie zaobserwowano dużych różnic, a tym samym oznacza to, że mieszkania od deweloperów stają się coraz atrakcyjniejsze dla mieszkańców Częstochowy. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza mieszkania i domy w zabudowie szeregowej.

Spośród mieszkań wynajmowanych, największym zainteresowaniem cieszą się te jedno lub dwupokojowe. Chętnie wynajmowane są także przestronne domy. Sprzedaż mieszkań rośnie, podobnie jak ilość lokali wynajmowanych. Z kolei sprzedaż działek budowlanych cechuje duża sezonowość, gdyż te są chętnie kupowane przede wszystkim w okresie wiosny i lata.

Zdecydowanie największy popyt na mieszkania można zauważyć w Śródmieściu. Problem tkwi w tym, że w tej lokalizacji brakuje nowoczesnych mieszkań o podwyższonym standardzie. W odrestaurowanych kamienicach można zrobić remont i stworzyć stylowy apartament, ale w zaniedbanych budynkach, to nie jest raczej możliwe.

Praca w nieruchomościach?

Rynek nieruchomości, zarówno jak sektor budowlany, daje dzisiaj wiele miejsc pracy. Również w Częstochowie znajdziemy oferty pracy dla agentów i doradców do spraw nieruchomości. W tej branży przydają się również usługi rzeczoznawcy majątkowego oraz pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Zarabianie przez wynajmowanie

Wiele osób traktuje zakup mieszkania pod wynajem, jak długoterminową inwestycję. Aby odnieść sukcesy na tym polu, niezbędna jest nie tylko znajomość przepisów dotyczących gospodarowania nieruchomościami. Warto wiedzieć, że najemcy szukają w Częstochowie głównie kawalerek lub mieszkań dwupokojowych, które są kompletnie umeblowane. Mieszkania wynajmują nie tylko studenci czy młode rodziny, które nie mają jeszcze zdolności kredytowej. Lokalami wykończonymi w wysokim standardzie, interesuje się kadra menedżerska, która jest przyzwyczajona do migracji między miastami.