Mechanik samochodowy – wymagania, kwalifikacje, zarobki

Mechanicy samochodowi należą do najbardziej poszukiwanych pracowników w Częstochowie. Możliwości zatrudnienia jest całkiem sporo, zarówno w wielkich firmach, które produkują części samochodowe, jak i małych zakładach, oferujących na przykład naprawę pojazdów. Jakie trzeba spełnić warunki, by spróbować sił w tym zawodzie?

Warto pamiętać, że chociaż jest to zawód zdominowany przez mężczyzn – 97% mechaników to panowie – nie ma żadnych przeciwwskazań, by wykonywały go kobiety.

Praca mechanika samochodowego

To, czym zajmuje się mechanik samochodowy, różni się w zależności od wybranej przez niego specjalności, czyli rodzaju pojazdów, jakie serwisuje. Możemy zatem spotkać się ze stanowiskiem mechanika pojazdów osobowych, mechanika autobusów, mechanika ciągników czy mechanika samochodów ciężarowych.

Do codziennej pracy mechanika należą między innymi:

  • sporządzanie protokołu przyjęcia pojazdu do naprawy,
  • ocena jego stanu technicznego,
  • usuwanie usterek, wymiana części pojazdu,
  • uzupełnianie i wymiana płynów eksploatacyjnych,
  • wymiana opon,
  • regulacja i czyszczenie części pojazdu,
  • wykonywanie jazd próbnych,
  • dorabianie części,
  • przyjmowanie zapłaty za wykonaną usługę.

Mechanik samochodowy – wymagania i kwalifikacje

By wykonywać pracę mechanika, należy mieć wykształcenie techniczne. Można na przykład ukończyć technikum o profilu mechanicznym. Możliwe jest też ukończenie kursu kwalifikacyjnego, oferowanego przez prywatne centra szkoleniowe, a niekiedy również urzędy pracy.

Wielu pracodawców ceni u kandydatów doświadczenie, dlatego warto pomyśleć o stażu w warsztacie już w trakcie nauki. Poza tym osoby rozważające pracę mechanika samochodowego powinny posiadać prawo jazdy. Ważne, by potrafiły działać w zespole, miały dobry wzrok i węch, a także nie były uczulone na substancje chemiczne.

Ile zarabia mechanik samochodowy?

Wynagrodzenie osób zajmujących się mechaniką pojazdową może się różnić w zależności od zakresu obowiązków, umiejętności i miejsca pracy. Miesięczne wynagrodzenie całkowite mechanika wynosi 3540 zł brutto. W przypadku jednej czwartej najlepiej opłacanych osób na tym stanowisku mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto przekracza 4460 zł. 25% najgorzej zarabiających mechaników samochodowych otrzymuje pensję poniżej 2800 zł brutto.

Częstochowa – praca mechanika samochodowego

W wyszukiwarkach internetowych znajduje się bardzo wiele ofert zatrudnienia na tym stanowisku. W Częstochowie mechanicy mogą znaleźć pracę również za pośrednictwem powiatowego urzędu pracy. Niekiedy proponowane są stanowiska łączone, na przykład mechanik-ślusarz, mechanik-elektryk samochodów ciężarowych albo mechanik samochodów ciężarowych i sprzętu budowlanego.