Praca dla pielęgniarek – opis zawodu, wykształcenie, zarobki

Pielęgniarki i położne należą do najbardziej poszukiwanych pracowników w Częstochowie i okolicach. Jest to bardzo odpowiedzialny zawód, w którym istnieje szereg możliwości specjalizacji. Co więcej, pracę dla pielęgniarek często można znaleźć od zaraz.

Pielęgniarki – opis zawodu

Pielęgniarka to osoba, która opiekuje się pacjentami, wykonuje niektóre zabiegi medyczne, a także asystuje lekarzowi. Pracownicy zatrudnieni w tym charakterze mogą specjalizować się w wykonywaniu konkretnych zadań. Spotkać można na przykład pielęgniarki anestezjologiczne, epidemiologiczne, dializacyjne, operacyjne, środowiskowe, szkolne, edukacyjne, medycyny pracy czy instrumentariuszki.

Codzienna praca pielęgniarki operacyjnej znacznie różni się od tej wykonywanej przez pielęgniarki szkolne. Niemniej do najważniejszych zadań osób zatrudnionych w tym zawodzie zwykle należy:

  • dbanie o czystość chorego,
  • udzielanie pomocy choremu w przypadku zagrożenia życia,
  • podawanie leków, tlenu i innych substancji zleconych przez lekarza,
  • przygotowywanie chorych do badań i zabiegów,
  • pobieranie krwi, przeprowadzanie szczepień,
  • prowadzenie działalności edukacyjnej w zakresie ochrony zdrowia, profilaktyki zdrowotnej itp.,
  • prowadzenie dokumentacji związanej z wykonywanymi czynnościami,
  • asystowanie lekarzowi podczas zabiegów i operacji,
  • sprawowanie opieki medycznej nad wybranymi grupami zdrowych osób, np. dziećmi szkolnymi czy mieszkańcami domów opieki dla osób starszych.

Jak zostać pielęgniarką?

By podjąć pracę położnej lub pielęgniarki, trzeba zdobyć odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Przede wszystkim należy ukończyć odpowiednią szkołę policealną bądź studia na kierunku pielęgniarstwo. Studia takie oferują również częstochowskie uczelnie wyższe.

Bardzo istotną kwestią w tym zawodzie są predyspozycje personalne. Pielęgniarka powinna być osobą empatyczną, cierpliwą i opiekuńczą. Dobrze też, by cechowała się otwartością, nie miała problemu z nawiązywaniem kontaktu z innymi oraz lubiła pracować z ludźmi. Ponadto osoba zatrudniona w tym charakterze musi być odporna na stres. Ważne też, by sama cechowała się dobrym zdrowiem i sprawnością fizyczną.

Praca dla pielęgniarek – zarobki

W tej profesji wynagrodzenie często jest uzależnione od umiejętności, stopnia odpowiedzialności i rodzaju placówki, w którym dana osoba znalazła zatrudnienie. Zarobki pielęgniarki środowiskowej zwykle będą niższe od zarobków pielęgniarki anestezjologicznej, gdyż ta druga specjalizacja należy do najtrudniejszych i najbardziej wymagających.

Niemniej biorąc pod uwagę dane statystyczne dla całej grupy, opracowane przez portal wynagrodzenia.pl, mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto pielęgniarki wynosi 3500 zł. Jedna czwarta najlepiej opłacanych pracowników otrzymuje pensję w wysokości 4200 zł brutto miesięcznie. 25% najmniej zarabiających pielęgniarek może liczyć na płacę poniżej 2950 zł brutto miesięcznie.

Praca dla pielęgniarki – Częstochowa

Pielęgniarstwo to profesja zdominowana przez kobiety – aż 94% zatrudnionych to panie. Dlatego zarówno w raportach statystycznych, jak i ogłoszeniach o pracę częściej możemy spotkać się z żeńską formą nazwy zawodu. Niemniej na oferty o pracę dla pielęgniarek mogą odpowiadać panowie.

W Częstochowie pracę dla pielęgniarek oferują zarówno państwowe placówki medyczne, jak i firmy prywatne. Ogłoszenia znajdziemy za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy czy przez wyszukiwarki internetowe. Warto też pamiętać o możliwości zatrudnienia w tym zawodzie za granicą – polskie pielęgniarki są poszukiwane w wielu krajach Unii Europejskiej, na przykład w Niemczech.