Praca kierowca, Częstochowa – jak zostać kierowcą?

Jeśli lubisz prowadzić auto, nie przeszkadzają ci długie trasy, cieszysz się dobrym zdrowiem i potrafisz dotrzymywać terminów, być może praca kierowcy jest dla ciebie. Sprawdź, co dokładnie należy do obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku oraz jakie są możliwości zatrudnienia w tym zawodzie.

Praca kierowcy

Zgodnie z raportem „Barometr zawodów” kierowcy samochodów ciężarowych należą do najbardziej poszukiwanych pracowników w Częstochowie. Nic dziwnego – osoby wykonujący pracę kierowcy nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia praktycznie w całej Polsce, a także poza jej granicami.

Podstawowym dokumentem, uprawniającym do wykonywania tego zawodu, jest prawo jazdy określonej kategorii. Każda z kategorii upoważnia posiadacza dokumentu do poruszania się innym typem pojazdów, na przykład:

 • kat. B – pojazdów osobowych i ciężarowych do 3,5 t,
 • kat. C – samochodów ciężarowych o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t,
 • kat. C1 – ciężarówek od 3,5 t do 7,5 t,
 • kat. C+E – samochodów ciężarowych z naczepą,
 • kat. D – autobusów.

Osoby pragnące podjąć w Częstochowie i okolicach pracę kierowcy mają sporo możliwości. Od wykonywania zawodu taksówkarza, kuriera, kierowcy autobusu po osoby prowadzące cysterny z niebezpiecznymi substancjami. Warto pamiętać, że zatrudnienie się na danym stanowisku może wiązać się z koniecznością wyrobienia dodatkowych dokumentów bądź uprawnień.

Kierowca C+E

Najwięcej ogłoszeń, z jakimi możemy spotkać się na rynku pracy, dotyczy kierowców C+E. Są to osoby, których głównym zadaniem jest transportowanie towarów dużymi pojazdami z naczepami, najczęściej po stałych trasach i na znaczne odległości. Niekiedy pracownicy pomagają również w załadunku i rozładunku towaru. Wykonując swoje obowiązki, muszą przestrzegać przepisów AERT, dotyczących między innymi dopuszczalnej liczby godzin spędzonych za kierownicą. W zwykłych warunkach to 9 godzin dziennie i maksymalnie 56 godzin tygodniowo.

Należy też pamiętać, że praca kierowcy C+E nie jest dla każdego. Wielogodzinne prowadzenie ciężarówki bywa obciążające fizycznie i psychicznie. Kierowca spędza ten czas w jednej pozycji, jest narażony na hałas, zmienne temperatury, ból kręgosłupa, stres, senność, monotonię, a także możliwe wypadki drogowe.

Ponadto, by podjąć w Częstochowie pracę kierowcy często konieczne jest wyrobienie cyfrowej karty kierowcy. Jest to elektroniczny dokument, pozwalający na kontrolowanie wykonanych tras, a także kończenie tzw. kursu na przewóz rzeczy. Ten ostatni wykonuje się w trybie pełnym (dla osób poniżej 21. roku życia) bądź skróconym (pozostali). Dodatkowo, by przewozić substancje niebezpieczne, niezbędne jest zdobycie uprawnień ADR.

Kurier – Częstochowa

Jeśli dysponujemy jedynie prawem jazdy kat. B i na razie nie mamy zamiaru poszerzać uprawnień, wciąż możemy wykonywać pracę dostawczą. W Częstochowie kurierów zatrudniają nie tylko firmy zajmujące się rozwożeniem przesyłek, ale też na przykład punkty gastronomiczne czy supermarkety.

Osoby zatrudnione w tym charakterze powinny cechować się dobrą znajomością planu miasta – bądź potrafić obsługiwać urządzenie z mapą, a także umieć pracować pod presją czasu. Kurier każdego dnia ma do rozwiezienia kilkadziesiąt paczek. Musi to zrobić możliwie szybko i po jak najbardziej dogodnej trasie. Powinien więc mieć dobrze rozwinięte zdolności organizacyjne, być odpornym na stres i mieć pozytywne podejście do klienta.

Częstochowa – praca kierowcy B

Jeśli szukasz w Częstochowie pracy kierowcy, kat. B umożliwia podjęcie zatrudnienia również w charakterze:

 • kierowcy busa o masie całkowitej do 3,5 t,
 • taksówkarza,
 • instruktora nauki jazdy kat. B,
 • sprzedawcy obwoźnego,
 • kierowcy-magazyniera,
 • zaopatrzeniowca,
 • kierowcy pomocy drogowej,
 • konwojenta,
 • szofera.

Częstochowa – praca z własnym samochodem

Wiele osób decyduje się na pracę kierowcy z własnym samochodem, otwierając jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub spółkę handlową. Często takie rozwiązanie wybierają taksówkarze.

Ponadto w Częstochowie pracę z własnym samochodem można znaleźć również w lokalach gastronomicznych – w charakterze dostawcy oraz firmach kurierskich.