Jakie zachowania szefów najbardziej denerwują pracowników?

Pracodawcy, którym zależy na zatrzymaniu najlepszych pracowników, powinni się dobrze zastanowić nad swoją postawą. Można śmiało powiedzieć, że pracownik odchodzi od szefa, a nie od firmy.
Jacy przełożeni z pewnością nie mają szans na to, by cieszyć się szacunkiem i sympatią? Co sprawia, że łatwo stracić dobrego pracownika?

Czym charakteryzują się najgorsi szefowie?

 • Przełożony nie dotrzymuje obietnic
  Niesłownego kierownika przełożeni z czasem przestaną traktować poważnie. Pracownik, który wysłuchuje pustych obietnic dotyczących przyznania premii czy awansu, przestanie ufać szefowi. Tym samym straci też motywację do pracy.
 • Dopuszcza się agresji słownej i obraża podwładnych
  Tak zachowuje się tyran. Być może jest on w stanie wyegzekwować wykonanie pewnych obowiązków, ale nie na dłuższą metę. Zastraszony pracownik stale się stresuje, a to z pewnością zabija kreatywność. Jeżeli sam jesteś takim typem kierownika, to pamiętaj, że krytyka i krzyk sprawią, że podwładni staną się wycofani i będą bać się przyznania do pomyłki.
 • Nie znosi sprzeciwu i unika odpowiedzialności
  Nie ma idealnych osób, a szef przy podejmowaniu ważnych decyzji powinien uwzględniać sugestie podwładnych. Mądry człowiek nie będzie próbował przerzucać odpowiedzialności za swoje niepowodzenia na innych.
 • Szef często zmienia zdanie
  Kadra zarządzająca powinna konsekwentnie trzymać się jednej wersji. Jeśli przełożony stale wydaje inne polecenia, to z pewnością wpływa to dezorganizująco na personel.
 • Manipuluje i nadmiernie kontroluje
  Jeśli w firmie występuje niezdrowa rywalizacja między pracownikami i nie brakuje osób, które sieją plotki i snują intrygi, to lepiej rozważyć szukanie nowej pracy w Częstochowie. Atmosfera ma niebagatelny wpływ na samopoczucie, wydajność oraz zdrowie zatrudnionych.

W obecnych czasach dystans na linii szef-pracownik coraz bardziej zanika, a relacje stają się bardziej partnerskie. Podstawą pozostaje wzajemny szacunek oraz dobra komunikacja. Pracownik, który czuje się doceniany i o każdym problemie może bez zahamowań pomówić z przełożonym, raczej nie będzie przeglądał ogłoszeń rekrutacyjnych.