O co warto pytać podczas rekrutacji?

Rozmowa o pracę to nic strasznego pod warunkiem, że będziesz do niej odpowiednio przygotowany. Mowa tu nie tylko o opisywaniu swoich umiejętności i sukcesów. Tak naprawdę jednym z najważniejszych, o ile nie najistotniejszym elementem rekrutacji, z punktu widzenia potencjalnego pracownika, są negocjacje dotyczące warunków zatrudnienia. Jeżeli nie chcesz wyjść na osobę zdesperowaną, która weźmie pierwszy lepszy etat, to musisz być przygotowanym na dyskusję.

Jakie pytania można śmiało zadać rekruterowi?

1. Szczegółowy opis stanowiska pracy
Poproś o jak najwięcej szczegółów dotyczących zakresu obowiązków. Tym sposobem sprawdzisz, czy firma ma wizję Twojego stanowiska, czy raczej szuka pracownika „na wszelki wypadek”. Śmiało możesz dopytać czy będziesz kontynuować realizację jakiegoś projektu, czy będziesz robić coś innowacyjnego. Tak samo nie zaszkodzi sprawdzić, czy Twoje stanowisko jest nowo utworzone, czy Twój poprzednik został zwolniony.

2. Informacje na temat firmy
Kandydat do pracy w Częstochowie, któremu zależy na stabilnej posadzie, może dopytywać o to, jakie plany rozwoju ma firma na najbliższe lata. Ponadto warto dowiedzieć się, czy w danym przedsiębiorstwie jest utarta ścieżka kariery.

3. Wątpliwości dotyczące działu/ zespołu
Z pewnością możesz spytać o to, jak wygląda struktura organizacyjna oraz podział pracy (tzn. czy odpowiadasz przed przełożonym indywidualnie czy zespołowo). Nie zaszkodzi sprawdzić, z jakim działem będziesz najbliżej współpracować.

4. Warunki, benefity i rozwój
Jesteś ciekaw czy pracodawca przewiduje pokrycie kosztów prywatnej opieki medycznej lub dofinansowanie kursu językowego? Nie krępuj się o to pytać – jeśli firma ma zamiar zaoferować świadczenia pozapłacowe, to rekruter chętnie o tym wspomni. Jeżeli szukasz rozwojowej pracy w Częstochowie, to zwracaj też uwagę na to, czy pracodawca ma w planach szkolenia wdrażające i podnoszące kwalifikacje. Ponadto dobrze jest mieć jasność w sprawach dotyczących delegacji, konieczności brania nadgodzin czy też pracy w systemie zmianowym lub nocnym.

Fakt, że wymagasz od rekrutera przekazania dużej ilości informacji, absolutnie nie umniejsza Twojej pozycji. A nawet wręcz przeciwnie – mądre, przemyślane pytania świadczą o zaangażowaniu. Z drugiej strony, koniecznie musisz pamiętać, by rozmówcę sondować w dobrym momencie. Przeważnie pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej, rekruter zwraca się do kandydata słowami: „czy ma pan/pani jakieś pytania”?