Zmęczenie po pracy – objawy, skutki, jak sobie z nim radzić

Przepracowanie – objawy

Statystyczny Polak spędza w pracy średnio 44 godziny tygodniowo. Niestety mamy tendencję do zastawania po godzinach lub zabierania obowiązków do domu. Nic dziwnego, że część ludzi jest wykończona. Przemęczenie pracą może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Do głównych objawów przepracowania należą:

  • nadmierne zmęczenie organizmu,
  • brak energii,
  • spadek odporności,
  • częste bóle głowy,
  • bezsenność,
  • obniżona koncentracja,
  • brak motywacji do pracy,
  • drażliwość, nerwowość,
  • spadek wydajności w pracy.

Przepracowanie – skutki

Przemęczenie organizmu to poważny problem, z jakim boryka się coraz więcej zatrudnionych. Przepracowanie prowadzi do rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze. Zwiększa się ryzyko wystąpienia zawałów, zatorów płucnych oraz ataków serca. Wielu ludzi nie radzi sobie ze stresem i nadmierną liczbą obowiązków, co odbija się na ich stanie psychicznym. Załamania nerwowe, wypalenie zawodowe, a nawet depresje to tylko niektóre ze skutków zmęczenia. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do śmierci z przepracowania. Pierwszy taki przypadek miał miejsce w Japonii w 1969 roku. Zjawisko to zostało nazwane japońskim terminem karoshi.

Zmęczenie – jak sobie radzić?

Każdy zatrudniony powinien stosować zasady work-life balance. Znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym to podstawa prawidłowego funkcjonowania. Kluczowy jest efektywny wypoczynek i odcięcie się od stresu związanego z wypełnianiem obowiązków pracowniczych.

Przede wszystkim warto spędzić czas z rodziną i znajomymi. Pracownicy biurowi często po powrocie do domu siadają od razu do komputera. Nie sprawi to, że ich umysł i ciało odetchnie. Każdy, niezależnie od tego, czy pracuje na budowie, w sklepie, czy wielkiej korporacji, powinien zapewnić sobie chwile relaksu np. przez odprężającą kąpiel. Odprężające są także spacery lub lekki wysiłek fizyczny.

Dobrym pomysłem na walkę ze zmęczeniem po pracy jest znalezienie hobby. Pasja pozwala na odwrócenie myśli od tego, co czeka nas następnego dnia w firmie. Warto także obserwować swój organizm. Jeżeli zauważyliśmy objawy przepracowania, ale nie potrafimy sobie poradzić z pracoholizmem, to można udać się po pomoc do specjalisty. Terapeuci i psychologowie podpowiedzą, jakie ćwiczenia wykonywać, aby zniwelować stres i zacząć porządnie odpoczywać. Obecnie coraz więcej osób korzysta z różnych technik relaksacyjnych, które pozwolą odprężyć umysł i ciało.